Wektor nieprawidłowo dostrojonego gruntu

Wektor prawidłowo dostrojonego gruntu

Dostrajanie detektora AKA do gruntu .

Jak włączyć program deep w aka signum MFT 7272 M

CELTYK

Porady dla użytkowników AKA

Producenci detektorów

AKA Metal Detectors - Poland

AKA signum MFD HM

AKA Sorex Pro

AKA Berkut

AKA signum MFD

Sprawdź ofertę

Porady dla użytkowników AKA

Sklep z wykrywaczami metali

Akcesoria do poszukiwań

CELTYK

Skontaktuj się ze mną

Masz pytania dotyczace produktów  

Celtyk - Wykrywacze metali 


W tym dziale znajdziesz kilka porad, odnośnie do użytkowania detektorów AKA. Mam nadzieję, że wskazówki pomogą Ci w lepszym poznaniu sprzętu i ułatwią poszukiwania za pomocą tych detektorów. W przypadku pytań nie wahaj się i skontaktuj się ze mną. Nr telefonu i e-mail znajdują się w zakładce kontakt.








Od 04.2018 producent udostępnił darmowe przejście z wersji MFT na MFD . Każdy, kto posiada detektor MFT 7272M z oprogramowaniem w wersji 2.06 może włączyć opcję Deep jaka jest w modelu Signum MFD. W przypadku niższej wersji softu służę pomocą w zmianie oprogramowania. Można to zrobić samodzielnie, wykonując określoną sekwencję działań wskazanych poniżej :

1. Wciśnij i przytrzymaj jednocześnie przyciski „AM” i „No.” i włącz urządzenie.

2. Po pojawieniu się logo i numeru wersji oprogramowania sprzętowego na ekranie, odczekaj 2-3 sekundy.

Co więcej, wszystkie przejęcia powinny być dokonywane szybko, więc najpierw ćwicz.

3. Naciśnij kolejno następujące przyciski: „ST” „M” „Nr” „RT” „+” i dowolny przycisk 5 razy z rzędu.

W rezultacie na ekranie powinny pojawić się litery MFD w wierszu z wersją programu po lewej stronie

4. Poczekaj, aż pojawi się komunikat „Ustawienia fabryczne” i możesz wyłączyć urządzenie.


Jeśli wszystko zostało zrobione poprawnie, to przy kolejnym włączeniu w momencie pojawienia się ekranu powitalnego a numery wersji oprogramowania po lewej stronie powinny być literami MFD. To znaczy, że

w urządzeniu w programie nr 4, jest teraz zainstalowany głęboki program (GP).

Jeżeli chcemy wyłączyć , powtarzamy procedurę . Pozdrawiam .









 Dostrojenie tego detektora do rodzaju podłoża, jest najważniejszą częścią konfiguracji urządzenia na potrzeby otrzymania dokładnych wyników wyszukiwania. W przypadku gdy ustawienie rodzaju gruntu przeprowadzimy nieprawidłowo, może to spowodować niską liczbę powiadomień o znalezionych obiektach, może prowadzić do niestabilności, a także wzrostu fałszywych alarmów. Może to też spowodować pominięcie lub niewidzialność dużych obiektów z aluminium, srebra i miedzi. Cała procedura dostrajania do gruntu detektora aka jest na nagraniu w dziale Video . Tutaj zajmiemy się typowymi utrudnieniami na jakie można napotkać w terenie podczas dostrajania .

Przed rozpoczęciem dostrajania musisz wiedzieć kilka ważnych zależności jakie mają wpływ na możliwość poprawnego dostrojenia :


  • Pamiętaj: Musisz dostroić detektor do gruntu tak, żeby linia na hodografie była idealnie w poziomie.


  • Uwaga! Jeśli sygnał z gruntu jest zbyt słaby (np. w przypadku piasku kwarcowego) więc automatyczne dostrojenie nie może zostać przeprowadzone, to procedurę ustawiania gruntu można wykonać za pomocą ferrytu lub kawałka czerwonej cegły. Możesz położyć je na ziemi i wykonać procedurę automatycznego dostrojenia. W zasadzie zastosowanie procedury dostrajania dla testów w powietrzu również przyniesie pożądany efekt, możesz ustawić punkt balansu na minus 1 lub 2 stopni, jeśli szukasz dużych obiektów.


  • Gwałtowne zmiany temperatury cewki mogą mieć wpływ na dokładność dostrajania, jako że odczyt może zostać przekłamany i zapisany z nieprawidłowymi wartościami. Dlatego też, jeśli wyjmiesz urządzenie z nagrzanego samochodu i rozpoczniesz pracę w niskich temperaturach (wczesną wiosną, późną jesienią), dostrój urządzenie raz lub dwa tak, aby cewka dostosowała się do temperatury otoczenia. W przypadku dużych spadków temperatury o więcej niż 15 °С (w porównaniu do normalnej temperatury powietrza 20 °C), zaleca się wykonać procedurę adaptacji jednostki centralnej oraz cewki dodatkowy raz (zobacz rozdział Wymiana cewki wyszukującej). W tym przypadku procesor urządzenia wybierze optymalną częstotliwość prądu wzbudzenia dla bieżących warunków temperaturowych.


  • Ostrzeżenie! Nie zbliżaj cewki do podłoża na bliżej niż 10% średnicy cewki (dla cewki Ø26 cm = 2-3 cm). Jest to związane ze zmianą struktury fizycznej interakcji cewki z gruntem w tak zwanej „strefie zbliżania”, co może wpłynąć na dokładność równoważenia fałszywych sygnałów w pustych obszarach przy wysokim poziomie czułości.


  • Podczas pracy z ziemią o nierównomiernym zasoleniu, takich jak grunty uprawne, nie zawsze możliwe jest dokładne dostrojenie urządzenia w trybie automatycznym. Może to być spowodowane nierównym lub grudkowatym charakterem gleby. Może to czasami doprowadzić do fałszywych sygnałów w kanale identyfikacji. W tej sytuacji faza dostrojenia podłoża może zmieniać się o więcej niż 3 stopnie. Jeśli zauważysz ten problem, to wykonaj procedurę dostrojenia gruntu w następujący sposób:

Znajdź czysty skrawek ziemi o szerokości 60 centymetrów. Przełącz na tryb ręcznego ustawiania gruntu i wykonaj krótkie poziome przeszukiwanie o zakresie 50 cm na wysokości 3-5 cm nad ziemią - ujrzysz prostą linię na wyświetlaczu (jeśli linia skacze, to w glebie występuje metalowy obiekt). W takiej sytuacji jeśli dostrojenie jest nieprawidłowe, będzie słychać szum, a linia gruntu na ekranie nie będzie pozioma. Naciskaj + lub - dopóki linia nie będzie pozioma, a szum zniknie. Jeżeli pokaże się pozioma linia na hodografie urządzenie jest teraz dostrojone do rodzaju gruntu i możesz zaczynać poszukiwania .



  • W przypadku, gdy nie można znaleźć czystego skrawka ziemi, możesz wykopać niewielką ilość lokalnej gleby (1-1,5 kg), usuwając z niej wszystkie metalowe przedmioty i umieścić w torbie dla wygody. Teraz oprzyj urządzenie z cewką skierowaną do góry o krzew lub drzewo, przy czym cewka powinna znajdować się przynajmniej 40-50 cm nad ziemią. Trzymając w ręku torbę z glebą, naciśnij przycisk GB i policz do 3. Potem powoli przybliżaj glebę do cewki, poczynając od odległości 30-40 cm, podobnie jak podczas automatycznego dostrajania gruntu w trybie normalnym, ale teraz przybliżasz glebę do cewki, a nie na odwrót. Umieszczenie wykopanej gleby na podłożu nie jest wskazane. Ponieważ nie byłeś w stanie wykonać dostrojenia do podłoża wcześniej ze względu na obecność metalu w podłożu, umieszczenie worka gleby na ziemi może spowodować nieprawidłowe dostrojenie urządzenia.


  • Aby uzyskać niewielki wzrost głębokości identyfikacji dużych srebrnych obiektów (czajniki, misy i inne duże przedmioty z metali o wysokim przewodnictwie) i miedzianych monet można, po przeprowadzeniu automatycznego ustawiania gruntu, przejść do trybu ręcznego dostajania i ustawić balans gruntu od -1 do -2 względem automatycznie dobranej wartości.



  • Należy zachować ostrożność podczas ustawiania gruntu na wartości ujemne lub dodatnie. Po ustawieniu wartości ujemnej zwiększa się możliwość otrzymania fałszywych sygnałów, gdy cewka wpadnie na roślinność lub nierówność podłoża. Po ustawieniu wartości dodatnich istnieje ryzyko utraty wrażliwości na duże srebrne obiekty i miedziane monety, które albo staną się „niewidzialne”, albo rozpoznawane będą jako żelazo.



  • Przy dostrajaniu automatycznym zwrócić uwagę na to, że wyświetlany w prawym rogu ekranu średni kąt fazy dostrojenia gruntu może się różnić w zależności od egzemplarza wykrywacza, a także może zależeć od zmiennych parametrów technologicznych cewki i temperatury otoczenia.

Pamiętaj, jednak że przy dostrojeniu automatycznym, urządzenie pozostaje w trybie automatycznego dostrajania i w każdej chwili detektor może uznać, że nadszedł czas, aby ponownie dostroić się do łopaty, butów lub Twojego partnera. Jeśli chcesz przejrzeć wyniki oraz wartości uzyskane dzięki automatycznemu dostrojeniu, naciśnij przycisk strojenia, aby przejść do trybu ręcznego i wyłączyć dostrajanie automatyczne. Przełączanie między trybami polega na wykonywaniu kolejnych kliknięć przyciskiem strojenia gruntu. Natomiast będąc w trakcie dostrajania ręcznego, klikając + lub - można dostosować rodzaj gruntu we właściwym kierunku.




  • Musisz wiedzieć, że każdy teren do poszukiwań jest inny a na dostrajanie do gruntu i pracę detektora ma wpływ wiele czynników. Są to warunki atmosferyczne, pora dnia, pora roku, wilgotność i wiele innych niż pole geomagnetyczne czy też pola elektryczne. Pole geomagnetyczne jest częścią naturalnego środowiska ziemskiego i najprawdopodobniej służy pewnym gatunkom ptaków bądź ryb np. węgorz europejski, do orientacji w przestrzeni. Obok naturalnych pól magnetycznych istnieją w środowisku człowieka naturalne pola elektryczne. Ich natężenie jak wspomniałem waha się w różnych porach roku i dnia, w okresach zimowych zmiany natężenia pola elektrycznego osiągają minimum w okolicach 100-120 V/m, a maksimum dla rocznych zmian wynosi ok. 150-250 V/m. Natężenie pola elektrycznego przyjmuje większe wartości wieczorem niż rano. Dla tego niech cię nie zdziwi, że na tym samym terenie detektor może działać inaczej rano niż wieczorem. Występują tereny gdzie ze względu na wymienione i podobne czynniki w niektórych przypadkach praca detektorem będzie niemożliwa lub będzie wymagała odpowiedniej zmiany w ustawieniach. W takich sytuacjach ewentualnie można zmniejszyć czułość (gain) tak, aby detektor nie wzbudzał się, wybrać tryb szukania RT i 2 tony. Można też kombinować filtrem GS. Normalnie dla uzyskania dużych zasięgów filtr ten powinien być wyłączony (na 0), niekiedy jednak wymagane jest jego użycie przy dużej mineralizacji , lub gdy chcemy zwiększyć komfort pracy. Musisz wiedzieć też, że jeżeli gleba jest mokra i zmniejszysz gain,detektor będzie dużo płytszy’’ niż w normalnych warunkach.  


Przykładowo podczas pracy na plaży morskiej i w innych skomplikowanych glebach o wysokiej przewodności zalecam użycie opcji „Economy Mode” w celu uzyskania lepszej dokładności dostrojenia gruntu. Czasami obniżenie czułości pozwoli na dokładniejsze dostrojenie rodzaju gruntu, szczególnie na piaszczystych plażach.

W rzadkich przypadkach, takich jak po wymianie cewki lub próby dostrajania nad metalowym przedmiotem, może nie dać się wykonać automatycznego dostrojenia. Dzieje się tak dlatego, że bieżąca wartość wektora fazy wykracza poza dopuszczalny zakres systemowy. W sytuacjach takich, jak znaczne zmiany temperatury otoczenia, można rozwiązać ten problem poprzez dostrojenie w trybie ręcznym. 

Żeby poprawnie dostroić detektor w trudnych warunkach, proponuję przed całą procedurą adoptować cewkę. Możesz to zrobić, przytrzymując plus przy uruchamianiu detektora.W przypadku dużej różnicy temperatury otoczenia do sprzętu warto kilka razy co jakiś czas adoptować cewkę i dostrajać do gruntu, aż do momentu, kiedy sprzęt uzyska stabilność działania.





















INFORMACJE 

 

CELTYK - Wykrywacze Metali

Marek Michta

NIP: 6591549464

tel +48570151868

www.celtyk.pl 

email biuro@celtyk.pl

 

> O mnie 

> Detektory metali

> Akcesoria 

> Dostawa 

> Polityka prywatności

 

Serwis oraz sklep Internetowy 

Celtyk działa pod marką

NAXA-FINANSE Sp. z.o.o

 

Autor projektu Marek Michta - ©2020  celtyk.pl Wszelkie prawa zastrzeżone .